Sprawdziliśmy zakres cen regeneracji turbiny Garett 717858-1 z Audi A4 130KM silnik AWX

Przeglądając oferty regeneracji, dowiemy się, że za regenerację tej samej turbosprężarki tj. 717858-1 z Audi A4 130KM, możemy zapłacić już od 450,00 zł do 1600,00. Znalazł się nawet jeden oferent, który proponował nam ogarnięcie turbiny za 200,00 zł, wymieni jakieś tulejki, odrzutniki i będzie ok. 

Z czego więc wynika rozbieżność cenowa

Po pierwsze powinniśmy zadać sobie pytanie, czego oczekujemy po regenerowanym produkcie. Czy regenerowana turbosprężarka ma być w pełni odnowiona porównywalna z turbosprężarką nową OE, ale w stosunku do niej o ok 45% tańsza.  Czy też w centrum naszego zainteresowania jest turbosprężarka regenerowana “powinniśmy ją jednak nazwać naprawiana” za 25-40% wartości nowej. W jednym i drugim przypadku oferuje się nam regenerację turbosprężarki,  w pełni sprawny produkt, gwarancję i to, że będziemy zadowoleni. Ale czy tak jest rzeczywiście? Poniżej przedstawimy różnicę, obnażając “tanią” regenerację i wskażemy czego możemy po niej oczekiwać.

A więc, jak się regeneruje turbosprężarki ze zmienną geometrią VNT , żeby zmieścić się w przedziale cenowym od 550,00 do 900,00 zł.

Zestaw naprawczy turbosprężarki

Zestaw naprawczy turbosprężarki – nie jest wymieniany w całości, lub jest to zestaw bardzo niskiej jakości. W większości przypadków, jest to wymiana ułożyskowania, tulejki (łożyska) na nadwymiarowe oraz odrzutników. Nadwymiarowe łożysko, stosowana jest w przypadku, gdy wałek został przytarty i został poddany szlifowaniu.

W Silesia Cars Center zestaw naprawczy wymieniamy zawsze na nowy najwyższej jakości zgodny z OE

Obudowa łożyskowań

Obudowa łożyskowań –  nie jest wymieniana na nową, ale stosowane jest jej rozwiercenie i wprasowanie tulejki. Po takim zabiegu możemy być pewni, że wystąpi ponownie awaria turbosprężarki, bo wprasowana tulejka zostanie wciągnięta w głąb obudowy. Co cwańsi wspawają tulejkę do obudowy, ale po takim zabiegu nie jest już wyosiowana.

W Silesia Cars Center obudowa jest wymieniana na nową.

Talerzyk turbiny

Talerz uszczelniający – również tak jak obudowa łożyskowań, jest poddawany rozwierceniu i wprasowywana jest tulejka. Sam talerz jest aluminiowy i większości przypadków podczas wprasowywania występują mikropęknięcia, które objawią się ponowną awarią turbosprężarki. Zabieg ten jest o tyle niezrozumiały, że sam talerzyk to koszt ok 30,00 zł, ale z czegoś ta niska cena “regeneracji” musi wynikać.

W Silesia Cars Center talerzyk wymieniamy zawsze na nowy.

Osłona termiczna

Osłona termiczna – w 99% przypadków nie jest wymieniana, zostaje ona poddana piaskowaniu i jest ponownie montowana. A to ta osłona, chroni nasze łożyskowanie turbosprężarki przed temperaturą od 800 do 1200 stopni Celsjusza,  jaka panuje w części gorącej turbiny. Ryzykuje się żywotność turbosprężarki dla ok. 25 zł

W Silesia Cars Center osłonę termiczną wymieniamy zawsze na nową.

Wałek

Wałek – jeśli nie jest ukręcony, a ślady zużycia, przytarcia pozwalają na jego szlifowanie to jest on poddany temu zabiegowi. W przypadku braku możliwości odzysku, jest stosowany zamiennik niskiej jakości, którego w składzie brakuje niklu, i jest on zazwyczaj na poziomie grubo poniżej 70%. A to nikiel w tym wałku jest odpowiedzialny za jego wytrzymałość w tak ekstremalnych warunkach jak temp. od 800 do 1200 stopni Celsjusza i prędkość obrotowa do 300 000 obr/min. Taki wałek traci geometrię i tym samym spada sprawność turbiny, a z czasem ulega on ukręceniu.

W Silesia Cars Center wałki wymieniamy zawsze na nowe. Nasze wałki są porównywalne z oryginalnymi i posiadają w składzie ponad 76% niklu.

Koło kompresji

Koło kompresji – na ogół jest wymieniane na nowe, ale znowu na zamiennik niskiej jakości, bo za jakością idzie przecież końcowa cena regeneracji. Ze względu na niską jakość stopu, takie koło się po prostu rozpada.

W Silesia Cars Center koło kompresji wymieniamy zawsze na nowe najwyższej jakości.

Zmienna geometria

Zmienna geometria – zostaje poddana najczęściej piaskowaniu mimo tego, że zabieg ten spowoduje szybsze osadzanie się sadzy, a to z kolei spowoduje jej zablokowanie i ponowną awarię. W większości przypadków łopatki kierownicy spalin mają zmienioną geometrię i ubytki co również przekłada się na wydajność turbosprężarki.

W Silesia Cars Center zmienną geometrię wymieniamy zawsze na nową.

Actuator

Actuator – jeśli na dzień regeneracji membrana jest szczelna, poddany jest zewnętrznemu oczyszczeniu i malowaniu. Pęknięcie membrany, może spowodować awarię polegającą na braku sterowania turbiną. Brak wymiany nie jest zrozumiały.

W Silesia Cars Center actuator podciśnieniowy wymieniamy zawsze na nowy.

Wszystkie ponowne awarie wynikłe z powodu wyżej opisanego procesu regeneracji, w 99% są odrzucane. Czeka Cię ponowna regeneracja, lub ze względu na zniechęcenie zakup używanej turbosprężarki, co również nie będzie idealnym rozwiązaniem. Doliczyć do tego należy jeszcze koszt materiałów i usługi związanej z ponowną wymianą turbosprężarki. A więc czy na pewno, tak oszczędna regeneracja jest dla Ciebie opłacalna ? Wybór należy do Ciebie.

Zadzwoń do nas