Motoryzacja to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż – każdego roku na rynku pojawiają się technologie, opracowywane w celu dostarczenia klientom pojazdów odznaczających się jak najlepszymi parametrami. Jednym z charakterystycznych zjawisk, wynikających z postępu technologicznego jest tak zwany downsizing, możliwy między innym dzięki coraz powszechniej używanych turbosprężarek. Na czym on polega?
Czym jest downsizing?
Downsizing to generalnie trend polegający na zmniejszaniu urządzeń, przy zachowaniu ich funkcjonalności i parametrów. W codziennym życiu widzimy downsizing np. w branży komputerowe – obecnie dostępne komputery są coraz poręczniejsze, a jednocześnie znacznie bardziej wydajne niż urządzenia dostępne kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu. W motoryzacji przedmiotem downsizingu jest jednostka napędowa. Celem producentów jest tworzenie silników, które mimo stosunkowo niewielkiej pojemności skokowej czy wymiarów będą oferować podobną moc, co jednostki większe.
Turbosprężarki a downsizing
Jednym ze środków do osiągnięcia powyższego celu jest stosowanie coraz bardziej wydajnych turbosprężarek samochodowych. Zadaniem tych urządzeń jest wykorzystanie generowanych przez silnika spalin do sprężenia dużej ilości powietrza i wtłoczenia go do cylindrów silnika. To sprzyja poprawie spalania paliwa i tym samym pozwala uzyskać wyższą moc ze stosunkowo niewielkiej pojemności skokowej.
Dlaczego downisizing jest tak istotny?
Krytycy trendu zmniejsza silników, wskazują między innymi na to, że jednostki te są bardziej skomplikowane konstrukcyjnie, a to jedna z przyczyn ich usterek oraz wzrostu kosztu napraw. Z drugiej strony warto podkreślić, że silnik o małych gabarytach wyposażony w turbosprężarkę potrafi spalać dużo mniej paliwa, a o oznacza zwiększoną ekonomię jazdy i mniejszą emisję spalin.