Ochrona środowiska jest w dzisiejszych czasach jednym z zagadnień, do których branża motoryzacyjna przykłada bardzo dużą wagę. Technologia jest wciąż rozwijana, by dostarczyć rozwiązań pozwalających zredukować emisję zanieczyszczeń czy zużycie energii. Jednym z rozwiązań z tej kategorii są turbosprężarki. Choć znane są od dekad, to dopiero od niedawna zyskują popularność na rynku aut osobowych.
Jak działa turbosprężarka?
Turbosprężarka to rozwiązanie pozwalające sztucznie zwiększyć moc silnika. Do osiągnięcia tego celu wykorzystuje się ciśnienie spalin, które napędzają wirnik turbiny, tym samym uruchamiając wirnik sprężarki. Pracująca sprężarka zasysa duże ilości powietrza, a następnie pod dużym ciśnieniem wtłacza je do cylindrów. Tym samym zmieniają się proporcje mieszanki powietrzno-paliwowej – paliwo jest dokładnie spalane, dostarcza więcej energii, co przekłada się na wyższe osiągi. Szacuje się, że efektywność pracy silnika może się dzięki temu zwiększyć o nawet 40%.
Turbosprężarki a ekologia
Taki mechanizm działania turbosprężarki w widoczny sposób wpływa na zmniejszenie emisji silników spalinowych. Zwiększenie wydajności spalania oznacza, że do otrzymania wysokiej mocy potrzeba mniej paliwa – a mniejsze zużycie oznacza mniej spalin. Zmniejszenie zapotrzebowania na paliwo powoduje, że turbosprężarki są rozwiązaniem nie tylko ekologicznym, ale również bardzo ekonomicznym – dzięki nim można znacznie obniżyć koszty jazdy. Dlatego to rozwiązanie polecane jest przede wszystkim kierowcom, którzy spędzają za kółkiem dużo czasu i często udają się w dalekie trasy.
Warto również wspomnieć jak ekologicznym rozwiązaniem jest regeneracja turbosprężarek, czyli naprawa polegająca na wymianie uszkodzonych lub wyeksploatowanych komponentów. Rozwiązanie to generuje znacznie mniejszą ilość odpadów, niż wymiana turbosprężarki na nowe urządzenie.