Turbosprężarka to niewielkie urządzenie, które można diametralnie zmienić sposób jazdy samochodem. Dzięki niej silnik zyskuje znacznie większą moc, zwiększa się również jego dynamika oraz ekonomia jazdy. Jednocześnie turbosprężarki są dość wrażliwe na uszkodzenie – niewłaściwa eksploatacja może doprowadzić do tego, że konieczne będzie kupienie nowego sprzętu. Kiedy dochodzi do takich sytuacji?
Nowa turbosprężarka – oryginał, czy zamiennik?
Turbosprężarki to niestety produkty dość drogie – zakup nowego, oryginalnego urządzenia wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Na rynku dostępne są również zamienniki, czyli urządzenia niemarkowe – są tańsze, ale ich zamontowanie w silniku może się wiązać z utratą gwarancji. Jeśli wybór pada na zamienniki, najlepsze są te oznaczone symbolem OEM – Original Equipment Manufacturer. Oznacza on, że produkt jest wytwarzany przez producenta oryginalnych części, ma dokładnie tę samą specyfikację techniczną, a jest tańszy tylko dlatego, że sprzedawany pod logo producenta części, a nie marki samochodu. Unikać za to należy produktów typu aftermarket. To podróbki wytwarzanego z tanich materiałów i bez oryginalnej specyfikacji technicznej.
Kiedy kupić turbosprężarkę?
Ze względu na wysokie koszty zakupu nowego urządzenia, rozwiązanie to polecane jest jedynie w ostateczności – a więc w sytuacji, kiedy stara turbosprężarka jest uszkodzona w stopniu zbyt dużym, by dało się ją naprawić. Chodzi to przede wszystkim o rozległe uszkodzenia korpusów. Przed podjęciem decyzji o kupnie nowego urządzenia zapraszamy do skonsultowania tego z nami. Jeśli uszkodzenia nie są rozległe, dużo tańszym rozwiązaniem będzie regeneracja turbosprężarki – posiadamy profesjonalny sprzęt i kwalifikacje niezbędne do wykonania takiej usługi.
Na czym polega regeneracja turbosprężarka?
Regeneracja turbosprężarki to – w najogólniejszej definicji – proces mający na celu przywrócenie uszkodzonego i wadliwego urządzenia do stanu jak najbardziej zbliżonego do pierwotnej sprawności. Polega on na rozebraniu turbosprężarki na pojedyncze elementy, oczyszczeniu każdego z nich, a następnie poddaniu skrupulatnej ocenie. Komponenty, które są w znacznym stopniu zużyte lub uszkodzone, wymienia się na nowe. Po złożeniu turbosprężarka poddawana jest testom pozwalającym ocenić jej sprawność i wykryć ewentualne błędy, które można poprawić.
Dlaczego warto wybrać regenerację?
Regeneracja turbosprężarki to rozwiązanie, które warto rozważyć przed kupnem nowego urządzenia. Przede wszystkim jest o wiele mniej kosztowna – średni koszt usługi liczony jest w setkach, nie tysiącach złotych. Jednocześnie regeneracja daje efekty bardzo zbliżone do tych, które można osiągnąć montując w silniku fabrycznie nowe urządzenie. Regenerowana turbosprężarka:
- nie posiada usterek,
- odzyskuje swoją trwałość – oznacza to, że w najbliższym czasie nie wystąpią w niej kolejne uszkodzenia
- może posłużyć kilka kolejnych lat.
Podsumowując – jeśli zależy Ci na utrzymaniu wysokich osiągów Twojego samochodu, a jednocześnie nie chcesz niepotrzebnie zwiększać swoich wydatków, polecamy właśnie regenerację.