Loading

Towarowa 8, Tarnowskie Góry 42-600

+48 32 420 7312

office@silesiacarscenter.pl

SKP Pn - Pt: 7:00 – 21:00 Serwis 9:00 - 17:00

Pn - Pt: SKP 7:00 - 21:00 Serwis Regeneracja 9:00 - 17:00
Umów się na wizytę +48324207312
Towarowa 8, Tarnowskie Góry 42-600

Blog Posts

wymiana turbo

W jaki sposób można zidentyfikować turbosprężarkę?

Turbosprężarki to urządzenia dość wrażliwe na nieodpowiednią eksploatację – w przypadku uszkodzenia zalecanym rozwiązaniem jest regeneracja, a w ekstremalnych przypadkach wymiana sprzętu na nowy egzemplarz. W obu przypadkach konieczne będzie zidentyfikowanie wadliwego urządzenia. Jak to zrobić? Czego szukać, by dowiedzieć się jaki rodzaj i model turbiny został zainstalowany w aucie.

Dlaczego identyfikacja turbosprężarki jest ważna?

Konieczność zidentyfikowania turbosprężarki pojawia się zarówno w sytuacji, kiedy chcemy regenerować urządzenie, jak i wymienić je na nowe. Dlaczego? Powód jest prosty – na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli turbosprężarek, a każdy z nich posiada inną konstrukcję i parametry. W przypadku regeneracji identyfikacja jest niezbędna do dobrania odpowiednich części zamiennych, z kolei w przypadku wymiany – do zakupu nowego egzemplarza pasującego do silnika samochodu. Brak identyfikacji może prowadzić do wielu poważnych nieprawidłowości.

Jak zidentyfikować turbosprężarkę?

Typ i model turbosprężarki trudno rozpoznać na pierwszy rzut oka, nawet dla bardzo doświadczonego mechanika. Dlatego każda turbosprężarka posiada kod, który wygrawerowany jest na tabliczce znamionowej lub obudowie. Kod ten składa się z zazwyczaj z cyfr lub cyfr i liter i stanowi numer seryjny. Znając cyfr wystarczy zajrzeć do katalogu producenta, gdzie podane są wszystkie niezbędne do przeprowadzenia regeneracji czy wymiany informacje. Warto pamiętać, że każdy z producentów system kodów, co dodatkowo ułatwia rozpoznanie marki turbosprężarki.

Co jeśli turbosprężarka nie posiada tabliczki znamionowej?

Zdarza się, że numer seryjny turbosprężarki jest zatarty lub z innego powodu niemożliwy do odszyfrowania. W takiej sytuacji można posłużyć się numerem VIN samochodu. Pozwala on zidentyfikować wszystkie części, których użyto do produkcji pojazdu.

eko

Czy turbosprężarki są eko?

Ochrona środowiska jest w dzisiejszych czasach jednym z zagadnień, do których branża motoryzacyjna przykłada bardzo dużą wagę. Technologia jest wciąż rozwijana, by dostarczyć rozwiązań pozwalających zredukować emisję zanieczyszczeń czy zużycie energii. Jednym z rozwiązań z tej kategorii są turbosprężarki. Choć znane są od dekad, to dopiero od niedawna zyskują popularność na rynku aut osobowych.

Continue Reading
dym z wydechu samochodu

Jak sprawdzić turbinę w silniku benzynowym?

Teoretycznie turbosprężarka samochodowa powinna zachować swoją sprawność tak długo, jak silnik. Praktyka pokazuje jednak, że często popełniane błędy oraz liczne zaniedbania prowadzą do szybszego zużywania się tego wrażliwego mechanizmu. To prowadzi do wystąpienia usterek, które obniżając wydajność, a w ostateczności mogą prowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej. Sprawdź, co może świadczyć o złym stanie turbosprężarki.

Continue Reading
turbo

Z jakich materiałów są wykonywane turbosprężarki?

Choć turbosprężarki samochodowe nie są bardzo dużymi mechanizmami, to narażone są na ogromne obciążenia podczas jazdy. Dlatego do ich produkcji wykorzystywane są odpowiednie materiały, charakteryzujące się między innymi wysoką odpornością na działanie wysokich temperatur oraz wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Dowiedz się o jakich tworzywach mowa.

Continue Reading
przekrój turbosprężarki

Na czym polega zjawisko turbodziury i jak mu zaradzić?

Turbosprężarki to urządzenia coraz powszechniej spotykane w konstrukcji samochodów osobowych. Mimo że pozwalają znacznie podnieść wydajność pracy silnika, to nie są mechanizmami doskonałymi i mają swoje istotne wady. Jednym z nich jest zjawisko turbodziury. Na czym ono polega, z czego wynika i w jaki sposób można sobie z nim poradzić? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Continue Reading

Jaki jest najlepszy sposób na odparowanie szyb samochodu?

Kierowcy w okresie zimowym, muszą radzić sobie w wielu sytuacjach, zanim doprowadzą one do kłopotów – od jazdy po oblodzonej drodze po prawidłowe zareagowanie, gdy pojazd wpadnie w poślizg. Nawet najbardziej przyziemny problem może spowodować niebezpieczne warunki. Samochód z zaparowanymi szybami może nie wydawać się bardzo poważnym problemem, ale zaparowane szyby łatwo mogą doprowadzić do wypadku zagrażającemu życiu.

 

Zastanawiasz się, dlaczego parują szyby w samochodzie? Powód jest dość oczywisty, a jest nim nadmierna wilgoć.

Parowanie szyb pojawia się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, a powodem jest różnica temperatur pomiędzy otoczeniem zewnętrznym a wnętrzem auta. Deszcz i śnieg a co za tym idzie wilgoć naniesiona do wnętrza samochodu, też nie jest bez znaczenia.

Skutecznym sposobem na pozbycie się pary z szyb, jest uruchomienie klimatyzacji, która to powinna w ciągu kilkunastu sekund usunąć wilgoć. Temperaturę nawiewu ustawiamy tak, żeby nie było zbyt dużej jej różnicy pomiędzy powietrzem z nawiewu a z zewnątrz samochodu. Pamiętajmy również o wyłączeniu cyrkulacji wewnętrznej powietrza. Jeśli jednak pomimo uruchomienia klimatyzacji, para nadal utrzymuje się na szybie, to może to wskazywać na problem z układem wentylacji.

Najczęściej występujące problemy to:

  • zapchany filtr kabinowy (wymieniajmy go przynajmniej dwa razy w roku)
  • zanieczyszczone odpływy wody z podszybia
  • awaria nagrzewnicy
  • awaria klimatyzacji

Wykonując serwisy olejowe w Silesia Cars Center zadbasz o stan wentylacji w Twoim samochodzie, co pozwoli unikać takich sytuacji. Pamiętaj, że podczas serwisu olejowego sprawdzamy ponad 30 punktów w Twoim samochodzie.

 

Jeśli jednak dopadnie Cię problem parujących szyb, zgłoś się do SCC a skutecznie go usuniemy.

nowa turbina mechaniczna

Zastosowanie turbin samochodowych w dobie downsizingu. Co się zmieniło?

Motoryzacja to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż – każdego roku na rynku pojawiają się technologie, opracowywane w celu dostarczenia klientom pojazdów odznaczających się jak najlepszymi parametrami. Jednym z charakterystycznych zjawisk, wynikających z postępu technologicznego jest tak zwany downsizing, możliwy między innym dzięki coraz powszechniej używanych turbosprężarek. Na czym on polega?

Continue Reading

wirnik w turbinie samochodowej

Jaką funkcję w turbinie samochodowej pełni wirnik?

Turbosprężarka samochodowa to mechanizm coraz chętniej wykorzystywany w konstrukcji silników samochodowych. Standardowa konstrukcja turbosprężarki składa się z kilku kluczowych elementów – jednym z nich jest para wirników, umieszczonych w turbinie oraz sprężarce. Pełnią one niezwykle istotną rolę, a ich uszkodzenia powodują poważne zaburzenia w pracy całego mechanizmu.

Continue Reading

Czy należy stosować się do rozszerzonych wytycznych producenta dotyczących okresów między wymianami oleju?

W Silesia Cars Center jesteśmy na bieżąco z trendami w branży samochodowej, a także wytycznymi producentów dla wszystkich pojazdów, które serwisujemy w naszym warsztacie. Jednym z trendów producentów samochodów, jest wydłużanie interwałów między wymianami oleju. Debata dotyczy długości okresów między wymianą oleju, oraz w konsekwencji jej wpływu na pracę i niezawodność naszego silnika.

Producenci samochodów wnoszą , że ze względu na lepiej zaprojektowane silniki, w których wykorzystuje się oleje syntetyczne, pojazdy nie muszą podlegać tak częstej wymianie oleju. Jednak przy tych wydłużonych okresach między wymianami oleju (niektóre instrukcje obsługi podają interwał wymiany oleju co 30 000 km), nasi mechanicy w SCC zauważają znacznie większe zużycie podzespołów silnika, takich jak uszkodzenia układów łańcucha rozrządu, zmiennych faz, zatarcia turbosprężarek, zatkanie kanałów olejowych itd. a dzieje się to już w samochodach, które przejechały tylko 50 000  – 75 000 km. Powszechnie uważa się, że tego rodzaju usterki silnika są zauważalne głównie w przypadku modeli znacznie starszych i samochodów z dużym przebiegiem. 

Powszechnie – ponieważ nasze obserwacje sugerują coś zupełnie innego.  Poniżej zdjęcia wykonane w naszym warsztacie.

Po dogłębnym zapoznaniu się z tematem, można dostrzec pewną zależność tego, które firmy zalecają dłuższe ramy czasowe między wymianami oleju. Wielu producentów marek premium, takich jak Audi, BMW i Mercedes, uwzględnia wymianę oleju w pakietach serwisowych dealera, które towarzyszą zakupowi pojazdu. Jednak wiele z nich obejmuje tylko jedną wymianę oleju co 30 000 km (co pokrywa się z zalecanymi okresami wymiany oleju wymienionymi w instrukcji obsługi samochodu). Spekuluje się, że ten interwał jest znacznie bardziej opłacalny dla dealerów. Zwykle zdarza się jednak, że problemy mogą wystąpić po przejechaniu przez samochód niewiele ponad 120 000 km, gdy gwarancja przestanie obowiązywać.

Dla osób, które kupują nowe samochody co kilka lat, może to nie mieć znaczenia, ale dla osób które użytkują samochody wiele lat, może to stwarzać problemy.  Z drugiej strony mamy w SCC wielu stałych klientów, którzy użytkują samochody przez dłuższy okres czasu i decydują się zainwestować w częstsze usługi serwisowe, dzięki czemu zapobiegają awariom, a w konsekwencji znacznie zwiększają jego żywotność.

Z naszej strony mówimy jasno – zalecamy stosowanie olejów syntetycznych, jednocześnie sugerując ich wymianę maksymalnie co 15 000km. To nie tylko sprawi, że silnik będzie działał bezawaryjnie przez dłuższy czas, ale korzystanie z  naszych usług częstszego serwisowania pojazdu, może pomóc w zapobieganiu poważnym naprawom. Jeśli w Twoim samochodzie pojawiają się problemy które wychwycimy podczas kontroli serwisowej, to musisz wiedzieć, że rozwiązanie problemu jest zazwyczaj tym tańsze, im wcześniej zostanie on wykryty.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, dotyczące regularnych potrzeb serwisowych, konserwacji i okresów między wymianami oleju, zapraszamy do Silesia Cars Center. Jesteśmy Twoim zasobem w zakresie opieki i usług serwisowych, których potrzebuje Twój samochód, aby utrzymać go w  bezawaryjnej eksploatacji tak długo, jak to możliwe, abyś mógł pewnego dnia odsprzedając samochód przekazać go następnemu użytkownikowi w bardzo dobrym stanie!

W SCC, w cenie wymiany oleju wykonujemy inspekcje serwisową. Sprawdź na czym ona polega. 

Pamiętajcie, że zgodnie z wytycznymi GVO możecie serwisować samochód w każdym niezależnym serwisie w okresie jego gwarancji, bez narażania się na jej utratę. Warunkiem, jest wykonanie obsługi serwisowej zgodnie z zaleceniami producenta, oraz udokumentowanie tego zdarzenia.

turbo

Czy auta z silnikiem benzynowym zawierają turbinę?

Turbodoładowanie to technologia, która przez dekady wykorzystywana była przede wszystkim w silnikach wysokoprężnych, obecnych m.in. w pojazdach ciężarowych. Nic dziwnego zatem, że do dziś powszechnie te dwa urządzenia – diesel i turbosprężarka – są ze sobą kojarzone. A co z silnikami benzynowymi? Czy w zwykłych samochodach osobowych również mogą być wyposażone w turbodoładowanie?

Continue Reading

Archiwalne

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Kategorie

Popularne posty

turbo

Czy auta z silnikiem benzynowym zawierają turbinę?

Kategorie

Archiwum

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Najnowsze posty

wymiana turbo

W jaki sposób można zidentyfikować turbosprężarkę?