Sezonowa wymiana opon to obowiązek każdego kierowcy – to prawda na pozór powszechnie znana. Praktyka jednak pokazuje, że wielu posiadaczy samochodów zaniedbuje kwestię zmiany ogumienia z letniego na zimowe i na odwrót. Powody są różne – od zwykłej niewiedzy, po ignorowanie możliwych konsekwencji takiego postępowania. W tym wpisie pokażemy kilka powodów, dla których opony należy zmieniać i kiedy warto to zrobić.
Czym opony zimowe różnią się od letnich?
Na pierwszy rzut oka opony letnie i zimowe są do siebie bardzo podobne, a główna różnica tkwi w nieco innym wyglądzie. Mianowicie – w bieżniku, który w przypadku opon zimowych jest nieco głębszy i ukształtowany w taki sposób, by skuteczniej odprowadzać wodę oraz „wgryzać się” w śnieg. Dzięki temu opona zimowa ma lepszą przyczepność na przykrytych śniegiem, lodem oraz błotem pośniegowym. Czy to oznacza, że póki nie ma opadów śniegu a nawierzchnie są suche, można w sezonie zimowym jeździć na oponach letnich? Odpowiedź brzmi: kategoryczne nie.
Tajemnica tkwi w gumie
Najważniejszą, kluczową różnicą między oponami zimowymi i letnimi jest skład mieszanki gumowej, z której są one produkowane. Każdy zapewne dobrze wie, że właściwości gumy zmieniają się w zależności od temperatury otoczenia. W wysokiej temperaturze mięknie, nabiera elastyczności, w niskiej zaś twardnieje i sztywnieje. Przy produkcji opon zimowych wykorzystuje się mieszanki, która nawet w minusowych temperaturach zachowują elastyczność, dzięki czemu opona może lepiej przystosować się do kształtu nawierzchni. To oznacza utrzymanie optymalnej przyczepności do podłoża. W podobnych warunkach opona letnia staje się twarda jak kamień i przez to jej przyczepność znacznie spada. A im przyczepność staje się mniejsza, tym mniejsza staje się również kontrola nad zachowaniem auta podczas jazdy.
To właśnie z tego powodu do największej ilości wypadków drogową w okresie jesienno-zimowym dochodzi jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu, na suchych drogach – kierowcy przekonani, że opony zimowe służą do jazdy po ośnieżonych nawierzchniach zwlekają z ich założeniem. Tymczasem temperatura spada, nawierzchnie stają się zimne, a opony tracą swoją przyczepność. Zgodnie z ustaleniami badaczy o zmianie opon z letnich na zimowe należy pomyśleć w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz spada do poziomu około 7 stopni.
Jeśli szukasz pomocy – zapraszamy do naszego warsztatu na profesjonalną wymianę opon. Szybko i profesjonalnie wymienimy opony w Twoim aucie i przechowamy drugi komplet do zakończenia sezonu. Nie czekaj na ostatnią chwilę – uniknij kolejek i niepotrzebnego stresu. W naszej ofercie znajdziesz również wymianę kół, felg, wyważanie, a także naprawę i sprzedaż opon.
Jazda na zimówkach latem
Wiemy już, jak zachowują się opony letnie zimą. A co z zimówkami kiedy robi się cieplej? Oczywiście, je również należy wymieniać, gdyż nie nadają się do jazdy w okresie wiosenno-letnim. Zachodzi tutaj sytuacja odwrotna, niż z oponami letnimi – mieszanka gumowa, z której produkuje się opony zimowe w wysokich temperaturach staje się zbyt miękka. Nie przekłada się to na wzrost przyczepności opon do nawierzchni, ale powoduje obniżenie własności trakcyjnych – wykonywanie manewrów jest trudniejsze i bardziej niebezpieczne. Ponadto opona zimowa na ciepłych nawierzchniach zużywa się dużo szybciej, niż twardsza opona letnia, traci swój bieżnik, aż w końcu nie nadaje się do użytku i przed następnym sezonem zimowym należy wymienić ją na nową. A to oznacza niepotrzebne koszty. Co do kosztów – ważną informacją jest to, że na zbyt miękkich oponach zwiększają się opory toczenia. A zatem, żeby utrzymać prędkość silnik musi spalać więcej paliwa, niż na oponach letnich. To kolejny powód, dla którego warto pamiętać o sezonowej wymianie opon.
Kary za nieodpowiednie ogumienie?
Zgodnie z polskimi przepisami kierowca samochodu wyposażonego w niedostosowane do warunków ogumienie nie otrzymuje żadnych kar. Niemniej trzeba liczyć się z karą za ogumienie zniszczone lub zużyte w nadmiernym stopniu – jeśli bieżniki opon są płytsze, niż 1,6 mm, należy bezwzględnie wymienić je na nowe. To samo dotyczy opon pękniętych, wybrzuszonych lub w inny sposób uszkodzonych mechanicznie.
Podsumowując – sezonowa wymiana opon ma ogromne znaczenie dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa na drodze. Warto pamiętać o niej i dokonywać w odpowiednim momencie, aby uniknąć zużywanie się ogumienia i niepotrzebnych strat finansowych. Sezonowa wymiana ogumienia to koszt nieporównywalnie mniejszy, niż zakup nowego kompletu opon.