Pompa wtryskowa to ważny element każdego silnika. I choć jest ona dość odporna na uszkodzenia, z czasem może dojść do jej wyeksploatowania. W takiej sytuacji najkorzystniejszym – tak pod względem efektów, jak i kosztów – rozwiązaniem jest przeprowadzeniem profesjonalnej regeneracji. Ile trzeba zapłacić za taką usługę, od czego uzależniona jest jej cena? Przeczytaj nasz wpis i sprawdź na jaki wydatek się przygotować.
Cennik regeneracji wtryskiwaczy
Najbardziej poprawna odpowiedź na pytanie: „ile kosztuje regeneracja pompowtryskiwaczy”, brzmiałaby: „to zależy”. A od czego? Między innymi od tego, jakiego rodzaju urządzenie jest regenerowane, a także od rozmiaru jego uszkodzeń. Przykładowo: bazowa cena regeneracji wtryskiwaczy Common Rail Bosch w naszym warsztacie wynosi 70 złotych netto, a do tej ceny należy doliczyć koszty wykorzystanych części. Im więcej części zostanie wymienionych, tym koszt usługi jest wyższy. Ostateczną kwotę do zapłaty podajemy po przeprowadzeniu dokładnej weryfikacji uszkodzeń oraz wycenie części. Po więcej szczegółów zapraszamy do cennika regeneracji wtryskiwaczy.
Na czym polega regeneracja?
Regeneracja części samochodowych, takich jak wtryskiwacze paliwa to kilkustopniowy proces, którego celem jest przywrócenie elementu do stanu jak najbardziej zbliżonego do nowego produktu. Uszkodzony mechanizm jest rozbierany na pojedyncze komponenty, które następnie oczyszcza się i poddaje dokładnej diagnostyce. Te, które są zbyt zniszczone lub wyeksploatowane, są wymieniane na nowe. Następnie cały mechanizm jest składany na nowo i poddawany odpowiednim testom – jeśli przejdzie je z dobrym wynikiem, zostaje zamontowany z powrotem w samochodzie.
Czy regeneracja się opłaca?
Na pierwszy rzut oka regeneracja pompowtryskiwaczy może wydawać się dużym kosztem, w rzeczywistości jednak jest najbardziej opłacalna ze wszystkim pozostałych opcji. Zwykła naprawa koncentruje się jedynie na usunięciu istniejącej usterki i nie daje żadnej gwarancji, że jakiś inny komponent urządzenia nie ulegnie uszkodzeniu w niedługim czasie. Tymczasem regeneracja pozwala odnowić wtryskiwacz, przywrócić go do stanu pierwotnej używalności i znacznie wydłużyć jego żywotność. Po jej przeprowadzeniu wtryskiwacz może działać sprawnie przez wiele kolejnych lat. Regeneracja jest również dużo bardziej oszczędna, niż całkowita wymiana – koszt nowego wtryskiwacza to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, dlatego po to rozwiązanie powinno się sięgać wyłącznie wtedy, gdy regeneracja nie jest już możliwa do przeprowadzenia ze względu na zbyt rozległe uszkodzenia.
Jeśli zauważysz niepokojące zmiany w pracy silnika Twojego samochodu – na przykład stuki w jego wnętrzu, nierówną pracę na biegu jałowym, szarpanie podczas rozruchu – może to oznaczać, że wtryskiwacz jest uszkodzony. Nie zwlekaj z usunięciem tego problemu, lecz skontaktuj się z nami – dalsza jazda w takich stanie może pogłębiać usterkę i zwiększyć koszty regeneracji.