Nawet najlepszy samochód nie jest pojazdem niezniszczalnym. Im większy przebieg, tym większe ryzyko mniej lub bardziej poważnych usterek, wynikających czy to z niewłaściwej eksploatacji, wad fabrycznych czy czynników całkowicie zewnętrznych. W poniższym wpisie przedstawiamy co w samochodach psuje się najczęściej i co o typowych usterkach auta warto wiedzieć.
Usterki silnika
Silnik każdego auta to skomplikowany mechanizm, który pracuje pod dużym obciążeniami. Nic dziwnego zatem, że sporo usterek zdarza się właśnie w jego obrębie. Najczęściej występujące to:
- Usterki czujników – współczesne silnika naszpikowane są elektroniką, odpowiedzialną za monitorowanie jego pracy. Zużycie lub uszkodzenie czujki może powodować wiele nieprawidłowości. Jednym z tego typu komponentów jest sonda lambda, z pomocą której silnik koryguje skład mieszanki paliwo-powietrznej. Jej awaria może objawiać się dużo wyższym spalaniem.
- Usterki wtryskiwaczy – spowodowane są przede wszystkim z niskiej jakości tankowanego paliwa. Stosowanie zanieczyszczonego paliwa skutkuje odkładaniem się nagaru na głowicy i zaworach.
- Uszkodzenie cewki zapłonowej – objawiać się może między innymi nierówną pracą silnika lub spadkami mocy. Częstą przyczyną usterek w tym przypadku jest zniszczeni lub zanieczyszczenie złącza cewki.
Usterki turbosprężarki
Turbosprężarki można spotkać już nie tylko w ciężarówkach i samochodach sportowych, ale również w autach rodzinnych. Te małe i stosunkowo proste mechanizmy pozwalają znacznie podnieść moc silnika. Łatwo jednak je uszkodzić przy niewłaściwej eksploatacji. Kluczowe jest pamiętanie o prawidłowym uruchamianiu turbodoładowania i wyłączanie silnika dopiero po kilkudziesięciu sekundach od zatrzymania wozu. Objawami uszkodzeń turbosprężarki są znaczne spadki mocy, gęsty dym dobywający się z układu wydechowego oraz charakterystyczne, głośne dźwięki płynące z komory silnika. Jedną z naszych głównych usług jest profesjonalna regeneracja turbosprężarek.
Układ hamulcowy
To najważniejszy z punktu widzenia bezpieczeństwa układ każdego auta. Jednocześnie jest on stosunkowo prosty, a uszkodzenia zazwyczaj wynikają z wyeksploatowania jego elementów, przede wszystkim klocków oraz tarcz hamulcowych. Nieprawidłowy styl jazdy, brak hamowania silnikiem może przyspieszyć proces zużywania się do tych elementów. Innego typu problemem są usterki w obrębie pompy hamulcowej oraz wyciek płynu hamulcowego, spowodowany nieszczelnościami przewodów.
Usterki układu kierowniczego
Niesprawny układ kierowniczy nie tylko obniża komfort prowadzenia auta, ale również może stać się źródłem poważnego zagrożenia podczas jazdy. Typowe usterki układu kierowniczego to:
- ściągania auta na jedną stronę
- drgania oraz wibracje na kole kierownicy,
- trudności w obracaniu kierownicą,
- luzy na kole kierownicy,
Mogą być one spowodowane przez wiele czynników, np. wyeksploatowanie końcówki drążków kierowniczych bądź przegubu wahacza, zatarcie przegubów kulowych bądź uszkodzenia pompy wspomagania. Niekiedy nawet nieprawidłowe ciśnienie w oponach może powodować zaburzenia pracy układu kierowniczego.
Usterki układu napędowego
Poza silnikiem układ napędowy tworzą również między innymi sprzęgło, skrzynia biegów i wał napędowy. One również poddane sa dużym obciążeniom, które mogą prowadzić do ich zużywania się. Objawami usterek w obrębie układu napędowego są na przykład: szarpanie silnikiem podczas wolnej jazdy, trudność z wrzuceniem biegu bądź tzw. ślizganie się sprzęgła.
Usterki klimatyzacji
Klimatyzacja w samochodzie wpływa na komfort jazdy podczas ciepłych dni, a pośrednio również na bezpieczeństwo – obniżenie temperatury wewnątrz kabiny samochodu sprzyja bowiem zachowaniu odpowiedniego poziomu koncentracji. Najczęściej występujące w niej problemy to zanieczyszczenie instalacji oraz ubytek płynu chłodzącego