Zastanawiasz się, jak podrasować nieco moc silnika, ale jednocześnie ograniczyć zużycie paliwa? Sprawdź, jak działa turbosprężarka – urządzenie, które coraz częściej staje się podstawowym wyposażeniem każdego typu pojazdów.
Co to turbosprężarka?
Turbosprężarka to urządzenie mechaniczne, które zalicza się do najpopularniejszych sposobów doładowania silnika spalinowego. Choć mechanizm ten znany jest już od wczesnych dekad XX wieku, od kilku lat przeżywa swój prawdziwy renesans. Do korzystania z turbosprężarki zachęcają nie tylko aspekty ekonomiczne, ale też ekologiczne – to rozwiązanie przyjazne dla środowiska.
Jak działa turbosprężarka i z czego jest zbudowana?
Mechanizm turbosprężarki składa się z dwóch najważniejszych elementów: turbiny i sprężarki, które połączone są wałami. Pierwszy z nich nazywany jest stroną gorącą – napędzany jest wszak gorącymi spalinami silnika. Gazy te uruchamiają ruch turbiny. Jej obroty docierają do wałów, które pobudzają do pracy stronę zimną, czyli sprężarkę. Ta część spręża zassane z zewnątrz powietrze i – po schłodzeniu – przekazuje je silnikowi.
Napędzana przez gazy wylotowe turbina zwiększa więc ilość sprężonego powietrza, które – dzięki sprężarce – dociera do silnika, zasilając go. Inaczej mówiąc: turbosprężarka sprawia, że silnik osiąga większą moc i dynamikę, ale zużywa przy tym mniej paliwa.
Jak dbać o silnik z turbosprężarką?
Korzystanie z turbosprężarki daje wymierne korzyści. Doładowanie mocy silnika sprawia, że zużywa on mniej paliwa, a więc pozwala na zmniejszenie wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Co więcej, turbosprężarka ogranicza wydzielanie szkodliwych substancji.
Aby jak najdłużej cieszyć się niezakłóconym działaniem turbosprężarki, warto dbać o nią przy codziennym użytkowaniu. Przede wszystkim, unikaj nagłego wygaszania rozpędzonego silnika. Na chwilę zostaw auto na luzie, by turbina wystygła. Regularnie wymieniaj filtry i sprawdzaj stan oleju silnikowego. W razie potrzeby skorzystaj z regeneracji turbosprężarki.