Pompowtryskiwacze niejedno mają imię. Jest jednak coś, co łączy je wszystkie. Otóż bez względu na charakter podlegają one usterkom. Ryzyko wystąpienia awarii może oczywiście być mniejsze lub większe. Wpływa na nie między innymi sposób użytkowania urządzenia. Jeżeli użytkownik odpowiednio troszczy się o sprzęt, to ma szansę uzyskać efekt w postaci sprawnie działających rozwiązań. Tak czy inaczej, warto jednak mieć świadomość tego, jakie są objawy uszkodzenia pompowtryskiwaczy.
Poszczególne sygnały
Naturalnie najbardziej oczywistym objawem uszkodzenia pompowtryskiwaczy jest słabsze działanie. Jaką ma ono konkretnie postać w przypadku funkcjonowania tych urządzeń? Przejawia się między innymi w skraplaniu wody w baku, które doprowadza do osłabienia jakości smarowania. Jest to zdecydowanie niekorzystna sytuacja, ponieważ żeby pompowtryskiwacze prawidłowo działały, muszą one mieć zapewniony odpowiedni poziom naoliwienia.
Kolejnym zjawiskiem, które świadczy o tym, że z pompowtryskiwaczami nie dzieje się najlepiej, jest pojawienie się nieszczelności. To dość ewidentny powód do tego, żeby podjąć jakieś działania na rzecz przywrócenia urządzeniu sprawności. Braki w systemie uszczelnienia nigdy nie prowadzą do niczego dobrego, a wręcz przeciwnie, skutkują samymi problemami. Do wypalania uszczelek dochodzi zaś wówczas, gdy tankuje się olej napędowy, który ma nienajlepszą jakość albo jest zanieczyszczony.
Sygnałem ostrzegawczym, który daje znać, że z pompowtryskiwaczem są pewne kłopoty, jest również sytuacja, w której dochodzi do problemów z odpalaniem samochodu. Choć taki stan mogą powodować różne czynniki, uszkodzenie pompowtryskiwacza jest niewątpliwie jednym z nich. Ogólnie rzecz biorąc, silnik samochodu, w którym element ten jest niesprawny, funkcjonuje nierówno i może nawet sam z siebie gasnąć. A tego z pewnością nie chce żaden kierowca.
Na objawy niesprawności pompowtryskiwacza należy więc reagować jak najszybciej. Dzięki reakcji na czas można potem na nowo cieszyć się bezproblemowym ssaniem i wtryskiem.