Wtryskiwacze paliwa to niezbędny element każdego silnika benzynowego i wysokoprężnego. Choć wyróżniają się wysoką odpornością i niewrażliwością na nieprawidłową eksploatację, z czasem mogą się zużywać i ulegać usterkom, które mają duży wpływ na pracę całego silnika. Rozwiązaniem problemu uszkodzonych wtryskiwaczy jest ich regeneracja. Na czym ona polega i dlaczego warto się zdecydować na to rozwiązanie zamiast naprawy?
Po czym poznać, że wtryskiwacze wymagają regeneracji?
Zużycie i usterki wtryskiwaczy paliwa mogą objawiać się na wiele sposobów, między innymi:
– Zwiększonym zużyciem paliwa
– Białym lub czarnym dymem dobywającym się z rury wydechowej podczas jazdy lub rozruchu
– Spadkiem mocy silnika
– Trudnościami z odpaleniem zimnego silnika lub jego wyłączeniem
Z początku objawy te mogą być trudne do zauważenia, dlatego należy zwracać dużą uwagę na wszelkie zmiany w pracy samochodu. Jeśli podejrzewasz, że z twoim silnikiem jest coś nie tak, jak najszybciej udaj się do serwisu, gdyż nieusuwane usterki mogą z czasem nasilać się, prowadząc do dużo poważniejszych awarii, których usunięcie będzie bardziej kosztowne.
Regeneracja wtryskiwaczy krok po kroku
Zużyte i wadliwe wtryskiwacze można regenerować, nadając im na powrót fabryczne parametry. Cały proces zachodzi w kilku etapach:
1. zdjęcie wtryskiwaczy – jest konieczny, by możliwe było wykonanie kolejnych etapów,
2. mycie wstępne, podczas którego usuwane są resztki paliwa i innych zanieczyszczeń,
3. demontaż urządzenia na poszczególne elementy,
4. inspekcja części – elementy wtryskiwacze są poddawane dokładnym oględzinom w celu ustalenia, które z nich nadają się do ponownego użycia, a które są zbyt wyeksploatowane i powinny być wymienione na nowe,
5. dokładne mycie i osuszanie nadających się do dalszego użycia części – stosuje się w tym celu nowoczesne myjki ultradźwiękowe, które pozwalają usunąć wszystkie zanieczyszczenia,
6. składanie wtryskiwaczy,
7. kontrola jakości,
8. umieszczenie wtryskiwaczy w silniku.
Aby regeneracja wtryskiwaczy mogła zakończyć się sukcesem, musi być przeprowadzona przez doświadczonych profesjonalistów, przy użyciu odpowiednich narzędzi. Przed przeprowadzeniem regeneracji wtryskiwacze są badane w celu oceny, czy usługa jest możliwa do wykonania. Jeśli urządzenie jest skorodowane lub uszkodzone mechanicznie, konieczne może okazać się zastąpienie go nowym egzemplarzem.
Regeneracja czy naprawa?
Choć często regeneracja kojarzona jest z naprawą, to w rzeczywistości są to dwie różne usługi. Regeneracja to proces przywracania urządzenia do jego pierwotnego stanu – jeśli jest przeprowadzona prawidłowo pozwala przywrócić wtryskiwaczom ich niemal pełną sprawność i znacznie wydłużyć żywotność. Naprawa z kolei skupia się wyłącznie na usunięciu bieżących usterek i awarii. Nie daje ona gwarancji długotrwałych rezultatów, nawet jeśli zostanie przeprowadzona profesjonalnie i przy użyciu wysokiej jakości części. Po jej wykonaniu istnieje pewne ryzyko, że wtryskiwacz w niedługim czasie ponownie ulegnie awarii.