Turbosprężarki są coraz popularniejsze, bo znacznie ułatwiają jazdę – dzięki nim praca silnika staje się bardzo dynamiczna, co daje możliwość szybkiego rozwijania dużych prędkości i sprawnego wyprzedzania. Jednakże turbosprężarka jest mechanizmem podatnym na uszkodzenia, wynikające między innymi z nieprawidłowej eksploatacji. Czy jazda z uszkodzoną turbiną jest możliwa? Jakie mogą być tego ewentualne konsekwencje? Odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.
Co prowadzi do uszkodzenia turbosprężarki?
Jako doświadczeni specjaliści od turbosprężarek możemy śmiało powiedzieć, że w znacznej większości przypadków za uszkodzeniami turbosprężarek stoi nieodpowiednia eksploatacja, przede wszystkim:
- nagminne zbyt wczesne wkręcanie silnika na wysokie obroty,
- gaszenie silnika zaraz po zatrzymaniu samochodu,
- zbyt rzadka wymiana oleju silnikowego i filtrów olejowych,
- zbyt długa jazda na niskich obrotach.
Jeśli posiadasz samochód z turbosprężarką powinieneś dużą uwagę przykładać do tego, by unikać takich błędów. Teoretycznie turbosprężarka powinna zużywać się równomiernie do całego silnika, w praktyce jednak nieumiejętna jazda i zaniedbanie może doprowadzić do jej szybkiego uszkodzenia.
Czy można jechać z uszkodzoną turbosprężarką?
Jeśli z komory silnika podczas wchodzenia na wysokie obroty dobiegają niepokojące dźwięki – stukanie, tarcie, wycie podobne do sygnału karetki – silnik nie osiąga spodziewanej mocy przy wysokich obrotach, a ponadto z rury wydechowej ulatuje biały dym, oznacza to, że turbosprężarka w aucie uległa uszkodzeniu. Czy można w takiej sytuacji kontynuować jazdę? Najtrafniejsza odpowiedź brzmi: można, choć jest to niekomfortowe i bardzo ryzykowne, gdyż może prowadzić do dalszych uszkodzeń. Jeśli zauważysz, że z Twoją turbosprężarką jest coś nie tak, jak najszybciej udaj się do sprawdzonego serwisu samochodowego.
Konsekwencje jazdy z uszkodzoną turbosprężarką
Ignorowanie problemu nieuchronnie prowadzi do jego narastania. Im wcześniej podjęte zostaną kroki zaradcze – na przykład regeneracja urządzenia – tym większa szansa na uzyskanie dobrych efektów. „Męczenie” uszkodzonej turbosprężarki z czasem doprowadzi do jej całkowitego zniszczenia – wtedy konieczne będzie kupienie nowego urządzenia, którego koszt waha się zwykle w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ponadto jazda z uszkodzoną turbosprężarką może doprowadzić do rozległego uszkodzenia silnika, co wiąże się z kolejnymi poważnymi wydatkami.
Co zrobić z uszkodzoną turbosprężarką?
Na uszkodzenia turbosprężarki najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie jej regeneracji, czyli przywrócenie jej do pierwotnego stanu technicznego. Polega to na usunięciu z mechanizmu elementów uszkodzonych lub wyeksploatowanych, a następnie zastąpienie ich nowymi. W efekcie turbosprężarka odzyskuje swoją dawną sprawność i zostaje na długo zabezpieczona przed kolejnymi usterkami – pod warunkiem, że będzie używana zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Regeneracja turbosprężarki to rozwiązanie dużo bardziej opłacalne pod względem finansowym niż wymiana.
Twoja turbosprężarka straciła swoją wydajność lub uległa uszkodzeniu? Możemy się nią zająć! Nie musi przyjeżdżać do nas ze swoim samochodem – oferujemy wygodną i szybką regeneracją na odległość. Skontaktuj się z nami i poznaj więcej szczegółów tej usługi.