Opony to jedyne elementy samochodu, które mają bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogową. Z tego powodu mają one ogromny wpływ na poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy, szczególnie w trudnych warunkach, takich jak śnieg i lód na drogach. Jednocześnie opony są bardzo podatne na uszkodzenia oraz zużycie, przez co prędzej czy później trzeba będzie je wymienić. Po czym poznać, że nadszedł czas na wymianę?
Sprawdź głębokość bieżnika
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy ogumienie auta powinno zostać wymienione na nowe, jest głębokość bieżnika. W nowych oponach wynosi ona około 8 mm, jednak z czasem pod wpływem tarcia powierzchnia czoła opony zdziera się, co siłą rzeczy powoduje spłycanie bieżnika. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami opony, których bieżnik osiągnął głębokość 1,6 mm powinny zostać koniecznie wymienione na nowe. Jako profesjonalny serwis samochodowy zalecamy jednak, aby nie czekać z wymianą tak długo i dokonać jej kiedy głębokość bieżnika wynosi około 3-4 mm. Dlaczego? Ponieważ to od głębokości bieżnika w dużej mierze zależy skuteczność odprowadzania wody – im jest on płytszy, tym opona gorzej sobie z tym radzi, a to powoduje wydłużenie drogi hamowania. Podobnie wygląda sytuacja z oponami zimowymi, których bieżnik musi być dość głęboki, by mogły one „wgryzać się” w obecny na drogach śnieg.
Uszkodzenie opon
Wymiana opon jest konieczna również w sytuacji, kiedy dojdzie do ich mechanicznego uszkodzenia. A o to podczas jazdy nietrudno. Mimo, że opona może wydawać się odporna, dość łatwo doprowadzić do jej przebicia lub przecięcia, szczególnie podczas jazdy po trudniejszych nawierzchniach. Uwagę powinny zwracać również innego rodzaju uszkodzenia, takie jak wybrzuszenia, pęcherze, rozwarstwienia. Co prawda opony można naprawiać, wydłużając w ten sposób ich przydatność do użycia, należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej wykonana naprawa nie przywróci oponie pełnej sprawności. Ponadto bardzo rozległych uszkodzeń nie powinno się naprawiać, gdyż jazda na takim ogumieniu stwarza poważne ryzyko wypadku.
Wiek opony
Guma, z której wytwarza się opony, nie jest tworzywem stałym. Z czasem zmieniają się jej właściwości, staje się ona twarda i przez to spada jej przyczepność do podłoża – dotyczy to zarówno ogumienia letniego, jak i zimowego. Dlatego dobrą praktyką jest wymiana opon nawet jeśli nie noszą one śladów uszkodzeń, a bieżnik nie osiągnął krytycznego poziomu głębokości. Powszechnie przyjmuje się, że optymalny czas między wymianami ogumienia wynosi około 10 lat jednak warto zdecydować się na nowe opony nieco wcześniej. Czekanie do momentu, w którym opony staną się tak twarde, że wykonywanie manewrów – szczególnie na mokrych nawierzchniach – stanie się trudne, wpływa na znaczne obniżenie poziomu bezpieczeństwa.
Wymiana sezonowa
Oczywiście opony należy również wymieniać między sezonem letnim i zimowym. To bardzo ważne, ponieważ do produkcji ogumienia letniego i zimowego używa się mieszanek gumowych o różnej wrażliwości na temperaturę. Letnie wykonywany są z twardszej gumy, która w minusowych temperaturach staje się twarda jak kamień i przez to nie zapewnia dostatecznej przyczepności, nawet na suchej drodze. Odwrotnie jest w przypadku opon zimowych, które w zbyt wysokich temperaturach stają się bardzo miękkie i przez to podatne na ścieranie. Ponadto zwiększa się ich opór toczenia, co przekłada się na zwiększone zużycie benzyny.
Zastanawiasz się, czy opony w Twoim aucie wymagają wymiany? Zwróć się z tym do nas! Fachowo ocenimy stan Twojego ogumienia i ewentualnie dokonamy profesjonalnej wymiany.