Bezpieczeństwo na drodze wynika z dwóch czynników. Umiejętności i odpowiedzialność kierowcy to tylko jeden z nich – innym, nie mniej ważnym, jest stan techniczny pojazdu. Samochody zaniedbane i posiadające usterki stwarzają bardzo poważne zagrożenie, zarówno dla ich kierowców, jak i wszystkich innych uczestników ruchu. Dlatego każdy posiadacz auta zobowiązany jest do regularnych wizyt w autoryzowanej Stacji Kontroli Pojazdów.
Zakres obowiązków Stacji Kontroli Pojazdów
Stacje Kontroli Pojazdów (SKP) to podmioty, zazwyczaj prywatne, które posiadają uprawnienia do prowadzenia diagnostyki samochodowej, mającej na celu ocenę, czy dany pojazd może zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Mowa wtedy o badaniu, które zgodnie z obowiązującymi przepisami jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów drogowych – badania należy powtarzać regularnie, w okresach nie dłuższych niż te określone art. 81 ustawy Prawo o ruchu drogowym. SKP mogą również wykonywać przeglądy, które nie są obowiązkowe i mogą być wykonywane w dowolnym czasie – należy jednak pamiętać, że wykonanie przeglądu nie zwalnia z obowiązku badań.
SKP dzielimy na podstawowe i okręgowe. W ramach naszego serwisu prowadzimy okręgową SKP, co uprawnia nas do przeprowadzania badań m.in.:
- pojazdów samochodowych o masie do 3,5 t,
- pojazdów sprowadzanych z zagranicy,
- pojazdów wyposażonych w instalację LPG,
Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz profesjonalny sprzęt do diagnostyki samochodowej.
Co obejmuje badanie techniczne pojazdu?
W trakcie badania ocenie zostają poddane wszystkie kluczowe układy i podzespoły pojazdu, a więc między innymi:
- układ kierowniczy,
- układ hamulcowy,
- nadwozie,
- zawieszenie,
- układ wydechowy,
- oświetlenie,
W trakcie badania mogą zostać stwierdzone trzy rodzaje usterek: drobne, istotne lub stwarzające zagrożenie. Przy usterkach drobnych samochód może zostać dopuszczony do ruchu, choć oczywiście zaleca się ich jak najszybsze usunięcie. Po stwierdzeniu usterek istotnych posiadacz samochodu ma 14 dni na dokonanie napraw i zgłoszenie się na kolejne badanie okresowe. Jeśli samochód stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu, SKP jest zobowiązana zatrzymać dowód rejestracyjny do czasu ich usunięcia. W takiej sytuacji zachęcamy do skorzystania z usług naszego warsztatu.
Kiedy zgłosić się na okresowe badanie techniczne?
To, kiedy konieczne jest zgłoszenie się na okresowe badanie techniczne regulują przepisy. Posiadacze nowych samochodów oraz przyczep o masie do 3,5 t bądź motocykli muszą zgłosić się na pierwsze badanie nie później, niż przed upływem 3 lat o daty pierwszej rejestracji pojazdu. Następne badanie wypada w terminie do 2 lat od ostatniej badania. Trzecie i każde kolejne należy wykonać przed upływem roku od daty badania poprzedniego. W innej sytuacji są posiadacze samochodów z instalacją LPG – takie pojazdy muszą przechodzić badanie co najmniej raz w roku, niezależnie od tego, kiedy zostały po raz pierwszy zarejestrowane. Podobne zasady dotyczą m.in. taksówek, pojazdów uprzywilejowanych (np. karetek pogotowia), pojazdów wykorzystywanych w nauce jazdy. Wyjątkowe przepisy stosuje się wobec samochodów zabytkowych niewykorzystywanych w celach zarobkowych oraz przyczep lekkich – te bada się tylko raz, przed rejestracją. Ponadto policja, straż graniczna, organy celne lub starosta ma prawo skierować pojazd na dodatkowe badania, które również jest obowiązkowe.