Użyteczność turbosprężarek powoduje, że urządzenia to cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Z drugiej strony mechanizmy te są bardzo delikatne, a trudne warunki pracy tylko zwiększają ryzyko ich uszkodzenia. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie regeneracji, które składa się z kilku etapów. Pierwszym jest przygotowanie. Na czym one polegają?
Wyjęcie turbosprężarki z samochodu
To zadanie jest stosunkowo łatwe, dlatego możesz wykonać je samodzielnie, jeśli myślisz o usłudze regeneracji na odległość. Przed demontażem należy, w miarę możliwości wypłukać cały układ olejowy, stosując do tego dedykowane produkty – po ich dodaniu trzeba na kilkanaście minut uruchomić silnik. Po jego wyłączeniu cały olej trzeba spuścić i zdemontować filtr – potem dopiero można wymontować turbosprężarkę z silnika.
Demontaż turbosprężarki
Wyjętą z samochodu turbosprężarkę można rozłożyć na pojedyncze części. To już zadanie dla specjalisty, który dokładnie zna konstrukcję urządzenia, a ponadto ma doświadczenie w obchodzeniu się z delikatnym mechanizmem – nieprawidłowe obchodzenie się z turbosprężarką może prowadzić do jeszcze większych zniszczeń i wzrostu kosztów regeneracji. Przed demontażem zazwyczaj wykonuje się odpowiednie oznaczenia na korpusie, które ułatwią późniejsze składanie urządzenia z powrotem w całość.
Czyszczenie
Kolejny etap przygotowań to czyszczenie – wykonuje się je tylko na tych częściach, które nie podlegają standardowej wymianie. Nie są więc czyszczone m.in. łożyska wirnika czy uszczelki, ponieważ wymienia się je zawsze, niezależnie od stopnia wyeksploatowania. Pierwszym etapem czyszczenia jest mycie w specjalnych myjkach ciśnieniowych lub ultradźwiękowych (te drugie są dużo skuteczniejsze), drugim – suszenie. Na koniec części są poddawane dokładnemu piaskowaniu, które pozwala usunąć najbardziej trwałe zanieczyszczenia. Oczyszczenie turbosprężarki jest bardzo istotne, ponieważ tylko wtedy możliwe jest dokonanie dokładnych oględzin w celu ocenienia stopnia zniszczenia poszczególnych komponentów.
Dlaczego warto wykonać regenerację?
Po takim przygotowaniu możliwe jest dokonanie regeneracji turbosprężarki, która polega na wymianie uszkodzonych lub zużytych elementów na nowe, wyważeniu zespołu wirującego, a następnie montażu i przetestowaniu całości. Procedura jak widać nie jest bardzo skomplikowana – i z tego powodu nie jest również droga. Koszt jej wykonania mieści się zazwyczaj w granicach kilkuset złotych, w zależności od stopnia uszkodzenia. To główny powód, dla którego warto zdecydować się na takie rozwiązanie, zamiast na wymianę turbosprężarki na nowe urządzenie – średnie ceny nowych egzemplarzy liczona są w tysiącach złotych. Jednocześnie regeneracja pozwala przywrócić turbosprężarkę do stanu jej fabrycznej sprawności i przedłużyć jej żywotność.
Należy jednak pamiętać, że nie każda turbosprężarka może zostać poddana regeneracji. Jeśli awaria jest zbyt rozległa (np. jeśli korpus urządzenia pękł), przeprowadzanie regeneracji będzie mijać się z celem – jej koszt będzie bowiem porównywalny z ceną nowego sprzętu. Z tego też powodu warto dbać o turbosprężarkę i dokonywać regeneracji gdy tylko pojawią się niepokojące objawy, świadczące o uszkodzeniu, np. niebieski dym z rury wydechowej, gwizdy przy wchodzeniu silnika na wysokie obroty.